Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný - Shopping cart is empty
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Kdo bosky ano a kdo ne
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
11.03.2020

Kdo bosky ano a kdo ne

Bosá chůze není vhodná pro všechny a může ublížit. „Bu bu bu. Mulisy mulisy.“ Podobná varování beru s rezervou, ale musím uznat, že existují situace, kde bychom si měli dát minimálně pozor. Avšak i u následujících diagnóz či situaci můžeme chození na boso využít v rámci terapie. Samozřejmě ideálně na bezpečném terénu anebo pod dozorem.

Hypermobilita

Představte si akrobata nebo gymnastu nebo jen dítě, které si dokáže dát jednu nohu za krk a ještě si na ni okusuje nehty. Hypermobilita je dána velkou volností vazů a nízkým napětím svalů. Takový člověk je hodně ohebný, čehož může docela dobře využít. Na druhé straně může mít problém s klouby, které odmítají držet pohromadě, různě vyskakují nebo neudrží ideální postavení. V krajním případě takový jedinec chodí skoro až po vnitřním kotníku.

Obezita

Nadváha bez debaty způsobuje nadměrné zatížení kloubů a pokles klenby nohou, které to mají opravdu těžké. Nicméně i zde záleží, jestli se konkrétní člověk pohybuje ladně jakoby na obláčku nebo chodí těžkopádně a dupe.

Cukrovka a neuropatie, cévní onemocnění, bércové vředy

Jsou nemoci, u kterých je noha méně citlivá a tím pádem její majitel může přehlédnout, že si ji otlačil, poranil a ona se vlivem toho mění. Snadno se tak z banálního puchýře stane monstrum, které se špatně hojí a v nejhorším případě způsobí „velký špatný“, komplikace ohrožující fungování celého těla.

Těhotenství

Těhotenství je často považováno za původce propadlé klenby na noze. Toto fascinující období však není nemoc, ale pouze jiný stav. Dochází k nárůstu hmotnosti a vlivem různých faktorů se mění fungování těla nastávající maminky. Ta může chodit těžkopádně a tím více zatěžovat klouby. Případně vlivem rostoucího bříška nepracuje se svým těžištěm ideálně. Pokud nebude ona dáma dupat jako březí slonice, těhotenství jako takové její nohu neovlivní, jak plyne z mnoha studií na toto téma. Proto i těhotná může na barefoot přejít, bude-li ji dělat dobře. Je-li bosonohá již z období před otěhotněním, nemusí rozhodně svůj styl měnit.

Stáří

Vyšší věk jako takový není důvodem ke strachu z chození na boso. Pouze musíme komplexně posoudit stav celého těla a hlavně vliv případných nemocí, které by mohly v kombinaci s bosou chůzí uškodit.

Bolesti zad, kloubů či celého člověka

Bolesti tělesné schránky zažije ve svém životě každý, pokud nemá práh bolesti nastavený tak, že ji nevnímá. Většina z nás ale každé ráno díky bolestem zažívá radost, protože díky nim ví, že je stále na živu. Zde se nedokážu vyhnout paušalizování. Pokud se jedná o bolesti spojené s tuhnutím měkkých tkání, kdy člověk ztrácí ohebnost, je bolavý tak nějak celkově, může být bosochodectví přímo žádoucí tím, že probudí citlivost chodidel a tím příznivě ovlivní celkový stav těla.

Plochonoží, valgozita kotníků

Toto je bezpochyby velmi žádané téma. Setkala jsem se s názorem mnoha ortopedů, kteří považují plochou nohu za definitivní a plošně tak předepisují vložky do bot. Častokrát také pacientům zakazují cvičit, jelikož to nemá cenu. Pohled fyzioterapeutů na plochou nohu je však zcela diametrálně odlišný. Podle nás je totiž chození na boso stěžejní a spolu s cvičením může klenbu nohy aktivovat a pozvednout její úroveň. Vložky do bot mají své místo u klenby, která poklesla příliš, a veškeré snahy o vytrénování se minuly účinkem.

Svízele, u kterých bych s chozením naboso nespěchala, jsou například:

  • plantární fascitida, tedy zánět povázky spojující přední část chodidla s patou
  • ostruha patní kosti, kterou se tělo brání přetěžování nejčastěji pohybovým zlozvykům svého majitele
  • vrozené vady nohou nebo dětská mozková obrna, které vyžadují speciální obuv či dokonce vedou k nutnosti operačního řešení

Ve své praxi jsem se zatím setkala pouze třikrát s přímým poškozením nebo negativním vlivem bosého chození. Vždy se jednalo o extrémně rychlý přechod z konvenční obuvi. Túra 20km v barefoot obuvi, kterou její majitelka vlastnila 14 dní, běžecký trénink u netrénované běžkyně, která si minimalistickou běžeckou botu koupila bez předchozí zkušenosti s chůzí na boso, ostruhy vzniklé u obézní majitelky, která přecházela sice postupně, ale nezměnila přitom své špatné pohybové návyky.

Pokud máme nějaký neduh a chtěli bychom chodit na boso, můžeme se poradit s fyzioterapeutem, který má zkušenosti s barefoot, nebo s koučem, který jako poradce pro tuto problematiku pracuje.

Článek pro peerko® napsala zkušená fyzioterapeutka Mgr. Martina Miklovičová

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli